شهر‌های استان‌های شمالی از خوش آب و هوا‌ترین و زیباترین شهر‌های ایران هستند. در بین سه استان زیبای گلستان، گیلان و مازندران که در شمال ایران قرار گرفته‌اند، استان مازندران مقصد تعداد بیشتری از مسافران بوده است؛ این استان دارای ۲۲شهرستان بوده که پر‌جمعیت‌ترین شهر آن شهر ساری است. مازندران جاذبه‌های طبیعی متفاوتی دارد و سفر به آن هرگز تکراری نخواهد شد. بسیاری از مسافران به خصوص در روزهای شلوغ و پرتردد سال، نگران پیدا کردن اقامتگاه مناسب در این استان خواهند بود. در استان مازندران  زمین‌های مورد تایید زیادی برای ساخت و ساز ویلا وجود دارد که به فضاهای سرسبزی مثل جنگل نزدیک هستند. تعدادی از معروف‌ترین شهر‌های این استان چالوس، آمل، نوشهر، رویان، چمستان، نور و محمود‌آباد هستند. همانطور که می‌دانید، خرید ویلا یک اقدام مهم است و برای هر کار مهمی باید اطلاعات کافی داشته باشید از همین رو در یک مقاله با عنوان راهنمای خرید ویلا در شمال قبلاً به نکات بسیار مهمی اشاره کرده ایم و اما در این مقاله به بررسی فاصله شهرهای مازندران تا تهران خواهیم پرداخت و اگر شما با سوالاتی همچون قیمت ویلا در مازندران به چه عواملی بستگی دارد؟ روبرو شده‌اید، و یا می‌خواهید بدانید که امکانات رفاهی کدام شهر مازندران بیشتر است؟ برای رسیدن به پاسخ، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

امکانات رفاهی کدام شهر مازندران بیشتر است؟

امکانات رفاهی کدام شهر مازندران بیشتر است؟

تله کابین نمک آبرود استان مازندران

شهرهای نوشهر، چالوس، متل قو و نمک‌آبرود به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب، نزدیکی به دریا و جنگل و امکانات رفاهی و تفریحی متعدد، از معروف‌ترین شهرهای مازندران در بین خریداران ویلا هستند. نوشهر و روستاهایش در فاصله کمی با دریا و جنگل قرار گرفته‌اند، نمک‌آبرود و تله‌کابین معروفش و متل‌قو یا همان سلمان شهر که سرشار از مناظر زیبا و مراکز خرید برند است، قطعا خاطره شیرینی از یک سفر به یادماندنی برای شما خواهند ساخت. بطوریکه از خودتان می‌پرسید، چرا یک اقامتگاه دائمی در این مناطق بهشتی نداشته باشیم؟ باید بدانید که معروف‌ترین شهرهای ویلایی مازندران، متل قو، نمک‌آبرود، نوشهر و رامسر هستند، و ۴ شهر نوشهر و چالوس و متل‌قو و نمک‌آبرود فاصله کمی نیز از جاده چالوس کرج (کندوان) و تهران دارند. اگر قصد خرید ویلا برای دستیابی به استراحت و آرامش را دارید، منطقه ساحلی نوشهر بهترین انتخاب برای شماست. از مزیت‌های نوشهر طبیعت زیبا، فرودگاه و بندر، نزدیکی به دریا و جنگل و عدم ترافیک سنگین در ایام تعطیل است. البته متل قو، نوشهر و رامسر، از گران‌ترین شهرهای استان مازندران به شمار می‌روند. بیشتر درآمد مردم این شهرهای شمالی از صنعت توریسم است. اما رنج قیمت ویلاها در شهر نوشهر از انعطاف قابل توجهی نیز برخوردار است. آمل، چمستان، نور و محمودآباد نیز از شهرهایی هستند که قیمت ویلا در آن‌ها پایینتر است.

بهترین شهرک‌های مازندران

شهرک‌هایی که امنیت بالاتر و آرامش بیشتر، امکانات رفاهی و تفریحی، آموزشی و حمل و نقل، دسترسی آسان به مراکز مهم و… داشته باشند، بهترین مناطق شمال برای خرید ویلا محسوب می‌شوند. دریاکنار و خزرشهر بابلسر، شهرک خانه دریا سرخرود‌، شهرک فردوس رویان، شهرک دریابیشه نوشهر، شهرک پارک ویلا در چلک نوشهر و شهرک امیردشت در کلارآباد نیز از شهرک‌های معروف شمال هستند. سرخرود از جنبه سوددهی، پتانسل رشد بالایی دارد.

بررسی فاصله شهرهای مازندران تا تهران

اگر ساکن تهران هستید، با طی نمودن مسافتی حدود ۲۷۰ کیلومتر به مازندران می‌رسید. نزدیک‌ترین شهرهای شمالی به استان تهران در سفر جاده‌ای، شهرهای مازندران هستند. در مورد دسترسی از شهرهای دیگر به استان مازندران می‌توان گفت، جاده‌های زیادی برای رسیدن به مازندران وجود دارد، که معمولا تعدادی از آن‌ها مسیر مناسب و امنی برای یک سفر جاده‌ای به شمار می‌روند. اما اصلی‌ترین و معروف‌ترین این جاده‌ها به چهار جاده اصلی به نام‌های جاده چالوس، جاده هراز، جاده فیروزکوه، آزاد راه تهران شمال تقسیم می‌شوند.

جاده چالوس

جاده چالوس

جاده چالوس یکی از زیباترین مسیرهای رسیدن به شهر چالوس است

جاده چالوس با مناظری زیبا و طبیعتی دلپذیر، یکی از شناخته‌شده ترین جاده‌های ایران است که به جاده ۵۹ نیز شناخته می‌شود، این جاده مهم‌ترین مسیر‌ دسترسی از تهران و کرج به مازندران است. از طریق جاده چالوس از شهر تهران به شهرهای کلاردشت، رامسر و نمک آبرود نزدیکتر خواهید بود.

جاده هراز

جاده هراز، یکی دیگر از زیبا‌ترین مسیرهایی است که شما را به شمال کشور خواهد رساند. این جاده که از تاریخی‌ترین جاده‌های جهان است، به جاده ۷۷ نیز مشهور است. جاده هراز نزدیک‌ترین جاده به قله دماوند محسوب می‌شود. ساکنان تهران از طریق جاده هراز، به شهرهای محمودآباد، چمستان، نوشهر و نور نزدیکتر هستند و این یکی از دلایل استقبال بیشتر خریداران تهرانی از خرید ویلا در این شهرها است.

جاده فیروزکوه

جاده فیروزکوه نیز که از تهران تا قائم شهر و از قائم شهر تا ساری ادامه دارد، به عنوان جاده ۷۹ نیز شناخته شده است. این جاده‌ کم خطر که کمترین آمار تصادفات جاده‌ای را دارد، طولانی‌ترین مسیر برای رسیدن به استان‌های شمالی ایران است. نزدیک‌ترین شهرها به تهران از طریق جاده فیروزکوه، شهرهای ساری، بهشهر، قائم شهر، سوادکوه و بندر ترکمن هستند.

آزاد راه تهران شمال

جاده تهران شمال اخیرا به بهره داری رسیده، که شهر تهران  را به چالوس وصل می‌کند. این جاده به اندازه ۶۰ کیلومتر نسبت به سایر جاده‌ها، شما را به استان مازندران نزدیک‌تر می‌کند.

نزدیک‌ترین شهرهای مازندران به تهران

نقشه شهرهای استان مازندران

نقشه شهرهای استان مازندران

معمولا اکثر مسافران برای سفر به شمال، از خودرو شخصی یا اتوبوس استفاده می‌کنند، که دلیل این امر، تجربه سفر جاده‌ای دلپذیر همراه با لذت بردن از زیبایی‌های طبیعی جاده است، همچنین در مسیر، فضاهای توقف مناسبی همچون رستوران‌های بین راهی نیز وجود دارد. همانطور که گفتیم مازندران نزدیک‌ترین استان به تهران است، در این قسمت به معرفی تعدادی از شهرهای نزدیک این استان به تهران می‌پردازیم:

شهر آمل

شهر آمل در همسایگی شهرهای محمود آباد و فریدون کنار قرار گرفته است. فاصله تهران تا شهر آمل ۱۸۵ کیلومتر است و سفر شما بین تهران و آمل، از جاده هراز حدود ۳ ساعت و از جاده فیروزکوه حدود ۴ ساعت زمان می‌برد. شهر آمل فرودگاه ندارد و برای مسافرت از طریق راه هوایی باید به فرودگاه ساری یا رامسر مراجعه کنید. لازم به ذکر است که ترمینال شهر آمل هم بطور روزانه اتوبوس‌های زیادی آماده حرکت به مقصد تهران دارد.

شهر چالوس

فاصله چالوس تا تهران حدود دو ساعت و نیم تا سه ساعت است، البته مسیری که انتخاب می‌کنید نیز اهمیت زیادی دارد. مسافت تهران تا چالوس از جاده فشم شمشک ۱۹۸ کیلومتر، از جاده تهران کرج ۲۰۰ کیلومتر و از آزاد راه تهران شمال، ۱۵۰ کیلومتر است. البته مسیر رفت و برگشت به چالوس، معمولا از پرترافیک‌ترین جاده‌های ایران است.

شهر تنکابن

تنکابن پنجمین شهرستان بزرگ مازندران محسوب می‌شود. مسافت تهران تا تنکابن ۲۷۰ کیلومتر و از جاده چالوس بدون احتساب زمان معطلی ترافیک، تقریبا ۶ ساعت است. تنکابن در بین راه رشت، چالوس قرار دارد.

شهر رامسر

رامسر از شهرهای غربی استان مازندران است. کمترین مسافت تهران تا رامسر ۲۳۵ کیلومتر و از طریق آزاد راه تهران شمال، حدودا چهار ساعت و نیم است. درصورت تمایل به سفر از مسیر اتوبانی به رامسر، باید از بزرگراه شیخ فضل الله نوری و سپس اتوبان تهران به کرج رفته تا از آزاد راه کرج به قزوین و آزادراه قزوین به رشت از داخل استان گیلان خود را به رامسر برسانید، در این حالت سفر شما از تهران تا رامسر مسافتی حدود ۴۱۳ کیلومتر طی نموده و به مدت ۵ ساعت طول خواهد کشید.

شهر نوشهر

شهر نوشهر از جاده کرج و جاده چالوس به تهران می‌رسد، ولی نزدیک‌ترین راه آن، آزاد راه تهران شمال با مسافت ۱۶۰ کیلومتر است. در این مسیر، پس از اتوبان تهران شمال، به جاده چالوس ‌و بعد به شهر نوشهر می‌رسید. از طریق آزاد راه تهران کرج نیز ابتدا به چالوس و پس از آن به نوشهر خواهید رسید، اما از این جاده فاصله تهران تا نوشهر حدود ۲۰۶ کیلومتر است.

شهر نمک آبرود

نمک آبرود در ۱۲ کیلومتری شهر چالوس قرار گرفته است. فاصله نمک آبرود تا تهران ۱۷۰ کیلومتر است و سفر به این شهر، از تهران سه ساعت و نیم طول می‌کشد.

شهر محمودآباد

تهران از محمودآباد ۲۱۰ کیلومتر فاصله دارد و سفر شما حدود سه ساعت و نیم طول خواهد کشید. سفر با اتوبوس نیز ممکن است ۵ ساعت زمان ببرد؛ اتوبوس‌ها معمولا از جاده هراز به محمودآباد می‌روند.

شهر فریدون‌کنار

فریدونکنار بین محمودآباد و بابلسر قرار دارد. از تهران تا فریدونکنار، از مسیر جاده هراز ۴ ساعت در جاده خواهید بود.

شهر نور

نور، به شهرهای مهمی مثل آمل و چمستان نزدیک است، و از تهران، از طریق آزادراه تهران شمال، با شهر نور ۱۸۶ کیلومتر و حدود ۳ ساعت فاصله دارید. از جاده چالوس، مسافت ۲۱۲ کیلومتر در مدت ۳ ساعت و از جاده هراز نیز ۲۴۲ کیلومتر و حدود ۴ ساعت خواهد بود.

قیمت ویلا در مازندران به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل مهم در قیمت گذاری ویلاهای استان مازندران

عوامل مهم در قیمت گذاری ویلاهای استان مازندران

عوامل مختلفی بر قیمت ویلای مازندران اثر می‌گذارد، که با توجه به بودجه و نیاز خود می‌توانید این عوامل را الویت‌بندی نمایید، بطورکلی این عوامل عبارتند از:

مکان قرارگیری ویلا

طبیعی است که در مناطق خوش آب و هوایی که امکانات رفاهی مناسبی داشته باشد، قیمت ویلا بالاتر خواهد بود. در شهرهای مختلف مازندران و یا حتی در بخش‌های گوناگون شهر، ویلاهایی با قیمت‌های متفاوت وجود دارند. البته درباره آب و هوا و زیبایی‌های طبیعی تقریبا همه شهرهای شمال ایران زیبا و مناسب خواهند بود. با در نظر گرفتن این موضوع بهتر است بیشتر بر روی دسترسی‌ها و امکانات رفاهی تمرکز کنید.

متراژ ویلا

متراژ زمین و زیربنای ساختمان عامل مهم دیگری است که تعیین کننده قیمت ویلا خواهد بود. در حقیقت بیشترین هزینه‌ای که جهت خرید یک ویلا پرداخت می‌کنید، مربوط به متراژ زمین ویلاست. توجه داشته باشید که معمولا قیمت زمین در اطراف ساحل گران‌تر خواهد بود.

مصالح ویلا

بخش زیادی از هزینه‌های ویلا به مصالح ساختمانی مربوط می‌شود. مصالح ساختمانی طبیعی مثل سنگ‌های گرانیتی قیمت ویلا را بالاتر می‌برد.

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی و طبقات ویلا، تعداد اتاق‌ها و متراژ هریک از آن‌ها، نشیمن و پذیرایی، آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و شکل قرارگیری آن‌ها برای خریداران بسیار مهم است. تزئینات بکار رفته در فضای داخلی ویلا که بر اساس سبک طراحی شامل تزئینات دیوارپوش، سقف کاذب و کفپوش، کابینت‌ها و… می‌شود، نیز بر قیمت ویلا موثر است.

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی شامل باربیکیو، آلاچیق، آبنما، خانه درختی، فضای سبز و درخت کاری  و گل کاری در حیاط یا باغ یک ویلا می‌شود. برای محوطه‌های بزرگ‌تر هزینه‌های نورپردازی نیز باید به مبالغ دیگر اضافه شوند.

ویلای نوساز یا قدیمی

ویلاهای قدیمی را معمولا با هدف بازسازی می‌خرند و ارزش زمین آن‌ها، مهمترین عامل در تعیین قیمتشان خواهد بود. قیمت ویلای نوساز بالاتر خواهد بود، اما نیازی به پرداخت هزینه‌های بالا برای تعمیر و نگه‌داری ندارد.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی‌ای همچون استخر، سونا، جکوزی، اتاق مستر، سالن ورزشی و تراس‌های بزرگ و بام سبز هر کدام به قیمت ویلا خواهند افزود. هر چه امکانات امنیتی و تفریحی بیشتر باشد، قیمت ویلا نیز بیشتر است.

دسترسی‌ها

اینکه بتوانید از شهر خودتان با طی کمترین مسافت و در سریعترین زمان ممکن به ویلای تفریحی خود برسید، یک مزیت مهم محسوب می‌شود. آدرس دهی آسان‌تر نیز می‌تواند در انتخاب خریداران اثر زیادی داشته باشد. همچنین دسترسی به مناطق مهم تفریحی، تجاری و حتی پزشکی شهرها نیز از عوامل تاثیرگذار بر قیمت زمین و ویلا هستند.

وضعیت سند ملک

ارزش سندهای شش دانگ همیشه بالاتر از انواع دیگر است. سند مشاعی یا وکالتی قیمت ارزان‌تری دارند، زیرا فروشنده باید جهت رسمی شدن سند، هزینه‌ جداگانه‌ای بپردازد. باید اشاره کنیم که سند شش دانگ مطمعن‌ترین سند برای معامله املاک است.

سخن پایانی

با خرید ویلا در شمال ایران، از سرسبزی و طبیعت زیبا و هوای پاکیزه این منطقه بهره‌مند خواهید شد. ویلاهای شمال کشور، همواره با استقبال خریداران بسیاری مواجه می‌شوند و به همین سبب، ارزش و قیمت ویلا در شهرهای شمالی در حال افزایش و رشد است، که این امر خرید ویلا در شمال را برای اهداف سرمایه‌گذاری نیز مناسب می‌سازد. داشتن طبیعتی زیبا و بکر، آب و هوایی خوب و خالص، نزدیکی تا تهران، کم هزینه بودن مسافرت داخلی و داشتن امکانات کامل شهری از ویژگی‌های شهرهای شناخته شده استان مازندران برای خرید ویلا است. در این استان شهرهای رو به رشدی نیز وجود دارد، که شاید در گذشته کمتر به آن‌ها توجه شده است اما در حال حاضر با پیشرفت زیادی در زمینه ساخت و ساز روبرو هستند. معمولا این مناطق قیمت‌های مناسب‌تری دارند. اما به جز قیمت، موارد دیگری در خرید ویلا موثر است که باید با مشورت با افراد متخصص در این زمینه، آن‌ها را نیز برای خرید ویلا در نظر بگیرید. قطعا با توجه به تنوع موجود در مازندران، پس از دقت و بررسی می‌توانید ویلای مناسب خود را در این استان بیابید و با خرید آن از مزایای زندگی در این استان زیبا استفاده کنید.