شمال ایران از مناطق پرطرفدار و پرتقاضا برای خرید ملک و زمین است، که سالانه پیشرفت قابل توجهی داشته و توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرده است. خرید زمین در شمال کشور می‌تواند یک سرمایه گذاری سودآور محسوب شود؛ اما تنها درصورتیکه با آگاهی کافی اقدام به این امر نمایید، یک معامله سودآور و موفق خواهید داشت، زیرا این موضوع تا حد زیادی به شرایط بازار وابسته خواهد بود. در این مقاله به انواع زمین‌های موجود در شمال کشور و نکات مهمی درباره خرید زمین در این مناطق خواهیم پرداخت.

انواع زمین‌های شمال کشور

موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی یک منطقه بر کاربری زمین‌های آن اثر مهمی خواهند گذاشت. معمولا زمین‌های موجود در شمال کشور کاربری‌های متفاوتی دارند، که در سه گروه زیر تقسیم‌بندی خواهند شد.

زمین زراعی

سازمان جهاد کشاورزی وظیفه و مسئولیت نظارت بر زمین‌های کشاورزی موجود در مناطق مختلف کشور را دارد. زمین‌های زراعی بیشترین سهم را در کل زمین‌های موجود در شمال کشور داشته و البته باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که، امکان تغییر کاربری این زمین‌ها وجود نخواهد داشت و برای انجام ساخت و ساز، به شما مجوز نخواهند داد. در حقیقت بالا بردن دیوار در این نوع زمین بطور کامل ممنوع است.

زمین باغات

مسئولیت کنترل باغ‌های بزرگ یا همان زمین باغات با سازمان منابع طبیعی است و برای این نوع زمین‌ها، امکان تغییر نوع کاربری زمین به شرط پرداخت جریمه معین وجود خواهد داشت.

زمین مسکونی

این زمین همانطور که از نامش مشخص است دارای جواز ساخت و ساز برای واحد‌های مسکونی است. این نوع از زمین‌ها پرطرفدار و البته در بین انواع زمین در شمال ایران، دارای کمترین حجم هستند.

زمین جنگلی یا ساحلی

زمین‌هایی که در کنار جنگل و یا ساحل وجود دارند، با نام‌های زمین‌های جنگلی و ساحلی معروف شده‌اند. این زمین‌ها درحقیقت در یکی از دسته‌های فوق قرار خواهند گرفت، به عنوان مثال یک زمین ساحلی می‌تواند مسکونی، از نوع باغات و یا زمین زراعی محسوب شود.

مزایای خرید زمین در شمال ایران

زمین‌ها به نسبت ساختمان‌هایی با متراژ مشابه قطعا ارزان‌تر خواهند بود، اما بالا رفتن قیمت‌ها بر افزایش قیمت و ارزش زمین نیز اثرگذار خواهد بود. در حقیقت اگر شما زمینی در شمال ایران داشته باشید که استفاده خاصی نیز از آن نشود، با توجه به شرایط بازار، سالانه بر قیمت آن افزوده می‌شود. با خرید یک زمین مستقل شما حق مالکیت دائمی زمین را خواهید داشت، که برای شما امکان دریافت وام بانکی را فراهم می‌آورد. بطورکلی کمتر پیش میاید که زمینی در شمال کشور بلااستفاده باقی بماند و یا قابلیت استفاده و سوددهی نداشته باشد و همواره راه‌های مختلفی برای بهره‌برداری از این زمین‌ها وجود خواهد داشت.

کشاورزی و کاربری‌های مشابه

شاید برخی بپرسند که داشتن یک زمین خالی و بدون ساختمان چه سودی خواهد داشت، در وهله اول مالک زمین در شمال کشور می‌تواند استفاده‌های مختلفی از زمین خود داشته باشد، زمین حاصلخیز و آب و هوای مساعد برای شروع یک فعالیت کشاورزی بسیار مفید است. در شمال ایران محصولات زیادی کشت می‌شود، که با توجه به موقعیت زمین می‌توان برنج، چای، مرکبات و انواع گل و گیاه را در آن پرورش داد. برخی تصمیم به ساخت استخرهای پرورش ماهی می‌گیرند و عده‌ای نیز برای دامپروری از این فضاها استفاده خواهند کرد. بعضی از افراد زمین‌هایی همچون شالیزار و باغ خریده و آن را به کشاورزانی که قصد کار روی زمین‌ها را داشته باشند، طبق توافقاتی بصورت قانونی اجاره می‌دهند. در حقیقت شمال ایران با توجه به خشکسالی‌های موجود در کشور مناسبترین منطقه برای کشاورزانی است که با مشکل کم آبی مواجه شده‌اند، این تنها یکی از دلایل کشاورزان برای استقبال از زمین‌های شمال کشور خواهد بود.

خرید زمین با هدف ساخت و ساز

خرید زمین در شمال برای ساخت ویلا

در مورد زمین‌هایی که مالکانشان قصد انجام پروژه‌های ساختمانی را در محوطه زمین داشته باشند، ابتدا باید مطمعن شد که شهرداری و یا دهیاری منطقه چه قوانینی برای حدود استفاده و ساخت و ساز در زمین وضع نموده و زمین می‌تواند چه کاربری‌هایی داشته باشد. همانطور که می‌دانید، مناظر زیبا و آب و هوای دلنشین شمال کشور، بسیاری از افراد را متقاعد کرده است که یک خانه یا اقامتگاه در شمال داشته باشند، حال اگر بتوان این خانه را بر اساس نیاز و سلیقه شخصی خود و البته در فضای مورد نظر خود (ساحل، کوه، جنگل، فضای روستایی یا شهری) بسازند، قطعا اتفاق بسیار جذاب‌تری خواهد بود.

برای این کار، شما می‌توانید ابتدا زمین مورد نظر خود را از بین شهرهای مختلف و مناطق متنوع استان‌های شمالی انتخاب کنید و سپس با توجه به مسایل محیط زیستی و درصد مجاز برای ساخت و ساز در هر زمین که توسط شهرداری تعیین شده است، ساختمان مورد نظرتان را احداث نمایید. این ساختمان‌ها قابلیت اجاره دادن به مسافر و درآمدزایی نیز خواهند داشت. قیمت زمین‌های شمال ایران، مناسب و مقرون به صرفه است، همچنین دارای کاربری‌های متعددی نیز خواهد بود. اگر به ساخت و ساز مشارکتی علاقه داشته باشید می‌توانید با هزینه کمتر زمین بخرید و آن را در اختیار سازندگان بگذارید تا در طی فرآیند ساخت و ساز مشارکتی صاحب بخشی از ساختمان و یا سود حاصل از آن شوید. اگر خودتان نیز قصد ساخت ویلایی ارزان قیمت داشته باشید بازهم خرید زمین ایده‌ بسیار مفید و راه گشایی خواهد بود.

خرید زمین برای سرمایه گذاری

در شمال ایران قیمت املاک در اکثر دوره‌ها با رشد صعودی روبرو بوده است و رهن و اجاره و فروش املاک در این مناطق نیز با سرعت مطلوبی انجام می‌گیرد، درواقع کمتر با راکد بودن بازار ملک روبرو خواهید شد؛ البته این موضوع به بازار ملک در کل کشور نیز مربوط می‌شود. لازم به ذکر است که درصورتیکه شما قصد کسب سود از طریق ساخت و ساز و فروش ساختمان را داشته باشید و به همین دلیل اقدام به خرید یک زمین نموده‌اید، باید کاملا حواستان به شرایط بازار و نوسانات قیمت باشد، این کار علاوه بر دانش و دقت بالا به صبرو حوصله نیز احتیاج دارد، زیرا ممکن است سوددهی این کار مدتی به طول بیانجامد.

نکات مهم برای خرید زمین در شمال

از مهمترین مواردی که باید در هنگام خرید زمین در شمال به آن دقت کنیم، تعیین هدف شما از خرید زمین، موقعیت جغرافیایی و ابعاد و اندازه و توپوگرافی زمین، بودجه مورد نظرتان برای خرید، بررسی سند زمین و نوع کاربری آن خواهد بود.

استعلام گرفتن از وضعیت زمین پیش از آنکه به خرید زمین و انجام معامله اقدام کنید، بسیار ضروری خواهد بود، این کار برای اطمینان از فاقد مشکل بودن زمین از تمام جهات قانونی انجام خواهد گرفت. توجه داشته باشید که در گذشته مرجعی جهت صدور مجوز برای زمین‌‌ها وجود نداشت و به همین دلیل از نسق به عنوان مدرک و سند ملک استفاده می‌کردند.

از نکاتی که پس از خرید زمین در شمال، باید به آن توجه داشته باشید، اخذ مجوز برای بهره‌برداری و ساخت و ساز در زمین است. در شمال کشور مسایل مربوط به محیط زیست، فضای سبز و حریم رودخانه، دریا و… نیز مساله بسیار مهمی است. گاهی یک زمین با قیمت پایین برای فروش گذاشته خواهد شد، اما دارای ریسک‌های بالاتری در ارتباط با کسب مجوز‌ها خواهد بود. تعداد طبقات و نوع کاربری هم در کنار سطح اشغال جز مواردی است که توسط شهرداری تعیین می‌گردد.

سخن پایانی

جهت خرید زمین نیاز به بررسی‌های مختلف از جهات گوناگون همچون جغرافیای منطقه و همچنین نوع سند و مجوزات لازم برای بهره‌برداری از آن خواهید داشت. شمال ایران از مناطقیست که رقابت برای خرید زمین در آن بسیار بالاست، بنابراین لازم است برای خرید زمین در شمال یا هر منطقه دیگری با افراد آگاه و یا مشاورین املاک معتبر مشورت نمایید.