ساخت ویلا، توسط تیم‌های مختلف و با سبک‌های گوناگون صورت می‌گیرد. جهت ویلا سازی و ساخت یک ویلای لوکس و باکیفیت، باید به مدیریت هزینه‌ها و برنامه‌ریزی در مورد بودجه و خواسته‌های خود بپردازید و پس از آن به مرحله طراحی ویلا خواهید رسید اما، انتخاب یک تیم متخصص و بهترین شرکت ساخت ویلا برای ساخت ویلا از همان ابتدای امر بسیار مهم و ضروری است، زیرا شما در همان گام‌های نخست به راهنمایی و مشورت افراد آگاه و با تجربه نیاز خواهید داشت. بهتر است در مورد ساخت و ساز ویلاها ریسک نکنید و به این مورد توجه زیادی داشته باشید. گاهی ممکن است یک طراح هزینه پایینی دریافت کند، اما کار بی‌کیفیتی به شما تحویل دهد، (البته قیمت بیشتر همیشه به معنای بهتر بودن نخواهد بود!) و یا ممکن است طراحی انجام شده، در تصاویر زیبا و شیک باشد، اما در اجرا به خوبی طرح‌های روی کاغذ یا صفحه مانیتور نباشد؛ به همین سبب باید انتخاب یک تیم طراحی یا شرکت ساختمانی خوب را در اولویت قرار دهید، تا با رعایت اصول طراحی و ساخت ویلا یک ویلای باکیفیت به شما تحویل دهند.

اصول طراحی و ساخت ویلا

طراحان یک ویلا باید از تمام اصول طراحی ویلاها در سبک‌های مختلف و در مناطق گوناگون مطلع باشند و در هنگام طراحی ویلا تمام این نکات را در نظر داشته باشند. این اصول به بخش‌های مختلف اما مرتبطی تقسیم خواهند شد که عبارتند از:

زمین و بستر ویلا

قبل از شروع طراحی ویلا، باید از زمین بازدید شود و توپوگرافی آن مشخص گردد، چرا که شیب زمین می‌تواند در شکل‌گیری ساختمان بسیار تاثیرگذار باشد. زمین ویلا شیب‌دار به نقشه‌برداری دقیق، زهکشی، طراحی سازه مناسب و دقت در امر فرسایش نیاز دارد.

ضوابط شهرداری

از نکات مهم و قابل توجهی که باید به آن دقت ویژه داشت، تفاوت در قوانین و ضوابط طراحی و اجرای ویلاها در شهرها و نقاط مختلف کشور است؛ این ضوابط را شهرداری هر منطقه با توجه به شرایط موجود وضع خواهد نمود و رعایت آن الزامی است. طراحان باید پیش از اقدام به طراحی ویلا، دستور نقشه شهرداری را که برطبق ضوابط و قوانین وضع شده توسط شهرداری یا دهیاری آن منطقه تنظیم شده است، دریافت نموده و برای گرفتن جواز ساخت، طراحی ویلا را با توجه به دستور نقشه منطقه انجام دهند. ساخت ویلا بدون جواز مشکلات زیادی در پی خواهد داشت و گاهی به تخریب کلی بنا می‌انجامد. به عنوان مثال در شهر نوشهر طبق ضوابط شهرداری نمی‌توانید بیشتر از ۶۰ درصد زمین خود را به ساخت ویلا اختصاص دهید. در حقیقت اگر تصمیم دارید که در مساحتی کمتر از سطح اشغال مجاز، ویلای خود را طراحی کرده و بسازید، مشکلی وجود ندارد؛ اما درصورتیکه بخواهید ویلای خود را در مساحتی بیشتر از سطح اشغال اعلام شده توسط شهرداری بسازید، باید حتما به اخذ جواز از شهرداری منطقه اقدام نمایید، در غیر اینصورت ساخت و ساز شما قانونی نبوده و با مشکل روبرو خواهید شد.

سبک معماری ویلا

سبک‌های مختلفی برای طراحی و معماری ویلاها وجود دارد که با توجه به شرایط و موقعیت‌های جغرافیایی، بافت منطقه، فرهنگ پذیرفته شده، سلیقه و خواست کارفرما یکی از آن‌ها برای طراحی ویلا انتخاب خواهد شد و طراحی بقیه جزییات همچون، محوطه و فضای داخلی نیز بر اساس سبک معماری انتخاب شده شکل خواهد گرفت. در حال حاضر سبک‌های مدرن و کلاسیک بسیار متداول و محبوب هستند. اما گاهی از سبک‌های روستیک و بومی نیز بخصوص در حاشیه شهرها استفاده می‌شود.

سلیقه و نیاز کارفرما

یک ویلا برای اینکه کارفرما در آن احساس راحتی داشته باشد طراحی می‌شود، بنابراین سلیقه کارفرما و یا کاربران ساختمان ویلا بسیار مهم است، طراحان حرفه‌ای ابتدا سعی می‌کنند با نیازها، خواسته‌ها و سلیقه کارفرما آشنا شوند، برای اینکار با کارفرما صحبت نموده و با ارائه نمونه‌هایی از ویلاهای مختلف، سعی می‌کنند بیشتر به سلیقه او نزدیک شوند. همچنین در طول مراحل ساخت نیز نظر کارفرما اعمال خواهد شد، تا رضایت او جلب گردد.

بودجه کارفرما

بودجه‌ای که یک کارفرما برای ساخت ویلا در نظر می‌گیرد از موارد تعیین کننده و مهم در تمام مراحل اعم از طراحی، انتخاب مصالح، چیدمان فضا، محوطه سازی و… خواهد بود. گاهی نوسانات بازار ممکن است تغییرات زیادی در هزینه‌های ساخت ویلا ایجاد کند، که به همین علت توصیه می‌شود برای مدیریت هزینه‌ها حتما با یک مشاور خبره مشورت نمایید.

سازه ویلا

اسکلت ساختمان در مقاومت و ایمنی آن بسیار اثرگذار خواهد بود و به هیچ عنوان نمی‌توان با بی‌توجهی از کنار این موضوع گذشت، بنابراین اگر برای کم کردن هزینه‌ها از طرح‌های کپی شده‌ای که با سازه ویلا همخوانی ندارد استفاده شود، بعدها خسارات جبران ناپذیری به ویلا وارد خواهد شد. البته مهندس ناظر پروژه دقت بالایی در این امر به خرج خواهد داد. هماهنگی نقشه طراحی ویلا با نقشه‌های سازه امری بسیار مهم تلقی می‌شود. همچنین طراحی سازه به اصول فنی و مهندسی و محاسبات دقیقی نیاز خواهد داشت، که باید حتما آن را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید.

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

از مهم ترین نکات در طراحی ویلا، طراحی و چیدمان فضای داخلی آن خواهد بود؛ برای مثال استفاده از سقف‌های مرتفع و نورپردازی مناسب از موارد تاثیر گذار در طراحی داخلی ویلا هستند. معمولا ویلای دوبلکس در مقایسه با ویلای فلت دارای سقف بلندتری است و جداسازی بخش‌های عمومی و خصوصی در ویلای دوبلکس به خوبی صورت می‌گیرد. نورپردازی مدرن و همچنین حداکثر بهره برداری از نور طبیعی یا همان نور خورشید در ویلا، رنگ آمیزی یا استفاده از کاغذ دیواری، گچ‌بری، کفپوش‌ها و سایر تزئینات با توجه به سبک ویلا و سلیقه کارفرما نیز از اصول طراحی داخلی ویلا محسوب می‌شوند.

رعایت مراحل طراحی ویلا

در مراحل طراحی ویلا صحبت با کارفرما بسیار مهم است، در جلسات طراحان با کارفرما، نکات مهمی همچون اطلاعات پروژه و سلیقه کارفرما دریافت خواهد شد، پس از آن تیم نقشه برداری شرایط اقلیمی و ابعاد زمین را بررسی و ثبت خواهند نمود. سپس براساس اطلاعات بدست آمده، ایده‌ها و پیشنهادات اولیه خود را با برآورد حدودی هزینه‌ها به اطلاع کارفرما می‌رسانند. بعد از توافق نیز قراردادی با ذکر مدت زمان و هزینه‌های مرتبط بین طرفین بسته خواهد شد. طراحان با در نظر گرفتن سلیقه کارفرما، به طراحی پلان اقدام خواهند نمود. بعد از پایان طراحی، کارفرما نظرات خود را بیان نموده و اصلاحات لازم انجام خواهد گرفت. سپس کلیه نقشه‌ها و رندرهای لازم به کارفرما تحویل داده می‌شود.

تجهیزات لازم در طراحی ویلا

برای طراحی یک ویلا بهتر است علاوه بر فضاهای ضروری لازم، تمام موارد زیر نیز در صورت امکان حتما در نظر گرفته شوند:

  • نورپردازی و رنگ آمیزی اصولی داخلی و خارجی
  • سیستم ایمنی درها، پنجره‌ها
  • پمپ و موتورخانه
  • سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی استاندارد
  • اتاق‌های سرایداری و انبار
  • آبیاری هوشمند باغ، باغچه و فضای سبز ویلا
  • ملزومات تفریحی نظیر استخر، تاب، باربیکیو و آلاچیق
  • اتاق مهمان، اتاق سرگرمی و…

جزئیات هزینه طراحی ویلا

جزئیات هزینه طراحی ویلا

برآورد هزینه‌ها برای آغاز هر پروژه‌ای امری مهم و حیاتی است. در طراحی با سبک‌های گوناگون تفاوت‌هایی در هزینه‌های لازم برای مراحل مختلف کار وجود خواهد داشت. داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق برای هزینه‌ها باعث می‌شود که در تمام مراحل با خیالی آسوده و اطمینان خاطر، طبق برنامه‌ریزی موجود پیش رفته و مجبور نشوید برای تامین بودجه از کیفیت کار کم کنید. این هزینه‌ها در شهرهای مختلف و در مناطق مختلفی از یک شهر نیز، متفاوت است اما برای اینکه یک دید کلی نسبت به تمام هزینه‌ها داشته باشیم با در نظر گرفتن میانگین هزینه‌ها و توجه به این نکته که هزینه طراحی ویلا به متراژ و سبک آن، بسیار وابسته خواهد بود، به موضوع هزینه طراحی ویلا و ساخت ویلا به سبک مدرن یا کلاسیک در شمال کشور می‌پردازیم.

اولین هزینه مربوط به خرید زمین است، معمولا زمین‌های نزدیک به مرکز شهر قیمت بیشتری دارند اما در شمال ایران، بحث مجاورت با ساحل دریا، کوه و جنگل نیز می‌تواند باعث بالاتر رفتن قیمت زمین شود. خرید مصالح مورد نیاز برای ساخت ویلا، همچون تیرآهن، سیمان، بلوک و آجر و… از هزینه‌های مهم و در حقیقت اصلی‌ترین هزینه‌های ساخت ویلا هستند که در حال حاضر، قیمت این مواد با نوسان روبروست و باید اطلاعات خریداران بصورت روزانه آپدیت شود. مقدار لازم از مصالح برای ساخت و ساز نیز به متراژ، طرح و نقشه ویلا و فونداسیون آن بستگی دارد. قیمت مصالح در مناطق و شهرهای مختلف تفاوت زیادی ندارد اما هزینه حمل و نقل و نوع مصالح لازم با توجه به شرایط اقلیمی در بالا رفتن قیمت تاثیرگذار است.

هزینه  نقشه کشی ویلا مدرن و کلاسیک

از دیگر موارد موثر بر قیمت تمام شده یک ویلا، می‌توان به امکانات رفاهی مورد نیاز، سبک طراحی نمای ویلا و محوطه سازی آن اشاره کرد. در حال حاضر هزینه طراحی ویلا را در سال ۱۴۰۲ همچون سال‌های پیش، حدود ۴ درصد کل هزینه ساخت ویلا در نظر می‌گیرند. برای کمتر شدن هزینه‌های طراحی و ساخت ویلای خود به جای کاهش کیفیت ساخت و طراحی و مصالح ویلا، از یک شرکت یا تیم معماری خبره کمک بگیرید، تیم‌های حرفه‌ای معماری با کمترین زمان و هزینه ممکن، طرحی هماهنگ با خواسته و نیاز شما ارائه خواهند داد. برای انتخاب یک شرکت حرفه‌ای می‌توانید به نمونه‌های اجرا شده توسط آن‌ها رجوع کنید تا معمارانی متناسب با سبک مورد نظرتان را بیابید.

سبکی که برای ویلاهای امروزی انتخاب می‌شود، بیشتر مدرن یا کلاسیک است اما ویلاهای مدرن معمولا قیمت کمتری نسبت به ویلاهای کلاسیک دارند، دلیل این امر وجود تزئینات پر از جزئیات و نقش و نگار در ویلاهای کلاسیک است، که هم به زمان بیشتری در طراحی و اجرا و هم مصالح بیشتری نیاز خواهند داشت. البته گاهی هم ویلاهای مدرن با طرح‌های خاص ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند، که این امر مربوط به طرح‌های خاص و پیچیده می‌شود. داشتن امکانات بیشتری همچون محوطه سازی، استخر، آبنما و تعداد طبقات مانند طراحی ویلا دوبلکس و… با افزایش هزینه طراحی و ساخت ویلا ارتباط مستقیمی دارند.

هزینه طراحی ویلا در سال ۱۴۰۲

میانگین هزینه‌های مربوط به طراحی داخلی یک ویلا به همراه تصاویر مدلسازی شده و سه بعدی آن برای هر مترمربع حدود ۱۲۵.۰۰۰ تا ۱۸۰.۰۰۰ است. طراحی سه بعدی یا تری دی به شما کمک می‌کند تا قبل از اجرا بصورتی نزدیک به واقعیت طرح ویلای ساخته شده خود را ببینید و بهتر تصمیم گیری نمایید. طراحی تری دی نمای ویلای مدرن بر حسب یک متر مربع، مبلغ ۱۰۰.۰۰۰ و قیمت طراحی نما کلاسیک ویلا نیز ۱۰۵.۰۰۰، هزینه طراحی فضای سبز و لنداسکیپ ویلا برای هر مترمربع ۴۱.۰۰۰ و طراحی پلان اصلی ویلا نیز بازهم برای هر مترمربع ۶۲.۰۰۰ خواهد بود. که البته همانطور که گفته شد این هزینه‌ها بر اساس پیچیدگی طرح ممکن است دچار تغییراتی جزئی شوند. در حقیقت مبالغ ذکر شده قیمت پایه هستند و برای طراحی هر ویلایی ممکن است متفاوت باشند.

ویژگی‌های لاکچری ترین ویلاهای شمال

ویژگی‌های لاکچری ترین ویلاهای شمال

در شمال ایران ویلاهای منحصر بفرد و لوکسی با طرح‌ها و امکانات مختلف ساخته شده است که دارای ویژگی‌های خاصی هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

امکانات کامل و پیشرفته

ویلاهایی که از آن‌ها به عنوان ویلاهای لاکچری یاد می‌شود، معمولا فضا و امکانات اضافه‌ای نسبت به سایر ویلاها دارند و این امکانات و فضاها در بهترین مکان ممکن جانمایی شده‌اند. به دلیل نیاز به فضای کافی برای همه امکانات مورد نظر، معمولا دارای متراژ بالایی نیز هستند. فضاها با طراحی خاصی ساخته می‌شوند و عموما از نظر تجهیزات کامل و از نظر ظاهری چشمگیر و شیک خواهند بود. استخر، سونا، جکوزی و زمین‌های ورزشی و بازی، اتاق‌های بیشتر و… از امکانات ویژه یک ویلای لاکچری است، که به سلیقه کارفرما به کار اضافه خواهد شد.

خدمات ویلا و مسایل ایمنی

یک ویلای لاکچری را معمولا در مناطق دارای امنیت بالا می‌سازند، اما گاهی نیز ممکن است کسی علاقمند به ساختن ویلا در محیطی دورتر از مناطق مسکونی باشد؛ در هر دو صورت باید به مسایل امنیتی توجه ویژه‌ای داشته باشید. چه قصد اقامت دائم در ویلا را دارید، چه به مسافرت و اقامت‌های کوتاه مدت فکر می‌کنید، بهتر است تمام جوانب امنیتی را بسنجید. وجود حفاظ و نرده محافظ، دوربین‌های مدار بسته، دزدگیرهای هشدار دهنده، و حتی در صورت امکان حضور نگهبان و سرایدار برای نگهداری از ویلا می‌تواند بسیار مفید باشد.

موقعیت مکانی ویلای لاکچری

یک ویلای لاکچری در شمال ایران غالبا در جایی که ویویی وسیع از مناظر طبیعی زیبا داشته باشد ساخته می‌شود. به عنوان مثال در مناطق ساحلی و نزدیک به دریا و یا در منطقه‌ای سرسبز و خوش آب و هوا؛ به طور کلی شمال ایران مملو از زمین‌های مناسب برای ساخت چنین ویلاهایی است. یک ویلای لاکچری در نزدیکی جنگل با ویلای لاکچری نزدیک به ساحل و همینطور ویلاهای داخل شهر با اطراف شهر هرکدام مزایای خاص خود را دارند و طراحی آن‌ها نیز تحت تاثیر این موضوع قرار خواهد گرفت.

طراحی سازه ویلا با تکنولوژی روز

همانطور که همه چیز به کمک تکنولوژی در حال پیشرفت هستند، در بحث‌های امنیتی و رفاهی نیز استفاده از تکنولوژی کمک زیادی به بهبود وضعیت ویلا و بالاتر بردن سطح رضایت ساکنین خواهد کرد. همچنین در ساخت ویلا و تاسیسات آن مهندسان پروژه می‌توانند با بکارگیری فناوری و ابزار جدید کیفیت ساخت و ساز را تا حد زیادی بالا ببرند. آشنایی با این تکنولوژی‌های جدید برای سازندگان این ویلاها الزامی خواهد بود.

ایمنی ساخت و ساز ویلای لاکچری

رعایت ساختار استاندارد و اصولی در تمام پروژه‌های ساخت و ساز اهمیت قابل توجهی داشته و به عبارتی جز مهمترین نکات لازم برای ساخت ویلا خواهد بود. ویلای خوب باید در برابر زلزله، طوفان، رطوبت و عوامل اینچنینی نهایت مقاومت ممکن را داشته باشد. مصالح ساختمانی باکیفیت و مقاومت بالا و سازه و اسکلت با استحکام، از موارد ضروری در یک ویلا محسوب می‌شود؛ بخصوص در شمال کشور با توجه به بارندگی و رطوبت هوا، اهمیت انتخاب مصالح متناسب با آب و هوا بیشتر خواهد بود.

بهترین سازنده ویلا در شمال

شمال ایران دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است و این موضوع دلیل الزام رعایت نکات مهمی در طراحی ویلا خواهد بود. اقلیم یک منطقه هم بر طراحی پلان، هم بر ساخت و ساز و انتخاب مصالح ساختمانی اثر زیادی خواهد داشت. مساله رطوبت و تامین گرمایش و سرمایش باید به طور کامل در طراحی و مراحل ساخت در نظر گرفته شود. از طرف دیگر، استفاده مناسب از نور طبیعی و چشم اندازهای موجود نیز موضوع مهم دیگری در طراحی ویلاهای شمال کشور است، بهترین سازندگان ویلا در شمال طراحی و ساخت ویلا را به صورتی تخصصی با چاشنی سلیقه و ذوق انجام خواهند داد، به این معنا که با رعایت تمام نکات فنی و ضروری، بنایی زیبا و شیک طراحی خواهند کرد. عمدتا پیشنهاد می‌شود که کار ساخت ویلا را به شرکت‌هایی که قادر به طراحی و اجرای صفر تا ۱۰۰ پروژه هستند بسپارید.

سخن پایانی

در ایران ویلاهای معروفی توسط معروفترین طراحان حال حاضر ساخته شده‌اند، ویلاهایی همچون ویلای بید مجنون در کرج یا ویلای رز در تهران و یا ویلای سفید رستم تنکابن و… اما همه طراحان حرفه‌ای در هر سبکی، برای طراحی ویلاها، اصول طراحی را رعایت خواهند نمود، همچنین بهترین سازنده ویلا در شمال هم کسی است که به تمام اصول طراحی و ساخت ویلا مسلط باشد و بتواند با کمترین هزینه نقشه کشی ویلا مدرن و کلاسیک و سایر امور مرتبط را انجام داده و بهترین شرکت سازنده ویلا نیز شرکتی است که بتواند نقشه و طرح معمار را به بهترین شکل از صفر تا صد اجرا نماید و برای اینکار دانش و تخصص کافی داشته باشد. شمال ایران دارای مناطقی با پتانسیل بالا برای ساخت ویلاهای لاکچری است، اما یادتان باشد که لاکچری ترین ویلاهای شمال نباید تنها در ظاهر و نمای بیرونی، لوکس و زیبا به نظر برسند، بلکه کیفیت و ایمنی ساخت و مصالح و همچنین امکانات بکار رفته در ساخت آن‌ها نیز بسیار مهم و قابل توجه است.