تهاتر، معاوضه دو یا چند چیز با ارزش برابر است، که در معاملات ملکی نیز بسیار استفاده می‌شود، به این صورت که یک ملک را با ملک، زمین، خودرو و اجناس با ارزش دیگر معاوضه می‌کنند و در صورت لزوم مابقی پول را نقدا پرداخت خواهند نمود. همه می‌دانیم که خرید ملک در شمال ایران طرفداران بسیاری دارد، در نتیجه روش محبوب تهاتر ملک در شمال نیز، بسیار متداول شده است، و در تهاتر ملک نیز، معاوضه ملک شمال با تهران بسیار رایج است. در این مقاله برای روشن‌تر شدن ابعاد مختلف این موضوع به بررسی و معرفی بهترین مناطق شمال برای تهاتر ملک در تهران و چگونگی و نکات مهم آن خواهیم پرداخت. البته قبل از هرگونه تهاتر و معاوضه ملک توصیه میکنیم مقاله تهاتر ملک چیست؟ را با دقت مطالعه کنید تا با قوانین و انواع تهاتر ملک با ملک و زمین آشنا شوید تا یک معامله دو سر برد را داشته باشید.

تهاتر ملک در شمال چگونه انجام می شود؟

رونق ویلاسازی در شمال کشور سبب شده است که تعداد زیادی از افراد ساکن شهرهای بزرگ همچون تهران، به خرید ویلا تمایل پیدا کنند. هنگامی که نقدینگی در جامعه پایین است تهاتر ملک بهترین و سریعترین راه برای تبدیل سرمایه خواهد بود. پرسودترین تهاتر برای خرید ویلاهای دوبلکس، تریبلکس، ویلای ساحلی، جنگلی، باغ ویلا و… در استان‌های مازندران و گیلان، تهاتر ملک با زمین است. معمولا قیمت ویلای ساحلی بالاتر از سایر انواع ویلاها است، این امر برای انتخاب ملکی که قصد تهاتر آن را با ملک دیگری در شمال دارید، بسیار مهم است، چراکه معاوضه ویلا باید با ملکی با ارزش مشابه و یا نزدیک به همدیگر انجام ‌گیرد.

اثرات مثبت تهاتر یا معاوضه ملک به شرح زیر است:

  • رونق خرید و فروش ملک در زمان رکود بازار
  • ضمانت بالا و اطمینان بیشتر در معامله
  • حفظ بهای واحد ریال در هنگام تورم بازار ملک
  • قیمت‌گذاری مطابق با ارزش واقعی ملک
  • پیشگیری از اتلاف زمان و انرژی برای انجام معاملات

معاملات تهاتر در شمال کشور همچون سایر نقاط شرایط مخصوص خود را داشته و صاحبان ملک تصمیم می‌گیرند که ملک خود را با چه نوع اجناسی یا املاکی تعویض و تهاتر نمایند (تهاتر ملک با خودرو یا زمین و آپارتمان یا…). برخی نیاز به تهاتر برای تعویض ملک خود با ملکی که در محل کارشان قرار گرفته، دارند و عده‌ای نیز می‌خواهند از شلوغی و آلودگی شهرهای بزرگی همچون تهران دور شوند و با این هدف به معاوضه ملک خود در تهران با ملکی در شمال اقدام خواهند کرد. تهاتر ملک و بویژه ویلا در شمال غالبا به روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

معاوضه ملک شمال با آپارتمان

معاوضه ملک شمال با آپارتمان

صاحبان ویلاهای شمال ایران، بیشتر تمایل دارند ویلای خود را با آپارتمان مسکونی در دیگر شهرهای استان‌های شمالی و یا واحدهای مسکونی در شهرهای تهران، کرج، اصفهان، مشهد و دیگر شهرهای بزرگ معاوضه نمایند. این مورد بیشتر برای افرادی که محل کار یا تحصیلشان در شهر دیگر باشد یا کسانی که محل تولد و خوانواده آن‌ها در شهر دیگر است و همچنین گاهی برای استفاده از امکانات و شرایطی خاص در شهر دیگر انجام می‌گیرد. در این بین حدود ۹۰% مالکان املاک در شمال، به معاوضه ویلا با آپارتمان مسکونی در شهر تهران تمایل بیشتری دارند.

معاوضه ویلا با خودرو

در این روش معمولا بخشی از مبلغ ملک با ماشین معاوضه شده و مابقی آن بصورت نقدی به مالک پرداخت می‌شود. این روش چه برای بومیان چه غیربومیانی که قصد خرید ملک در شمال را داشته باشند مناسب خواهد بود.

معاوضه ویلا شمال با ویلا

گاهی افراد قصد دارند ویلای خود را با ویلایی در یک شهر دیگر یا حتی در محله دیگری از شهر خود تعویض کنند، در برخی موارد مساله، ابعاد و اندازه ویلا است، یعنی صاحب ویلا قصد دارد ویلای بزرگتری داشته باشد یا ویلای کوچکتری همراه با مقداری سرمایه نقدی تهیه کند. در این حالت با معامله ویلا با ویلای دیگر، طرفین قرارداد می‌توانند به سرعت به هدف خود دست پیدا کنند.

معاوضه ویلا با املاک تجاری

در معاوضه ویلا با ملک تجاری، ممکن است صاحب ویلا خواستار ملک تجاری در شهر خود یا شهرهای بزرگ و پررونق‌تر از لحاظ اقتصادی باشد.

معاوضه ملک شمال با اجناس کاربردی

تهاتر با اجناس با ارزش کاربردی بیشتر به شکل معاوضه با مصالح صورت خواهد گرفت. این روش عموما مناسب سازندگان و انبوه سازانی است که مشغول ساخت چند دستگاه ویلا و ساختمان در شمال هستند و برای تامین بودجه و مصالح خود برای ادامه ساخت و ساز به معاوضه ویلا یا واحدهای مسکونی و… با مصالح کاربردی تمایل دارند. این حالت به پیش فروش ساختمان نیز شباهت دارد اما اینبار بجای پول با روش تهاتر و معاوضه جنس کاربردی، معامله انجام می‌گیرد.

معاوضه ویلای شمال با زمین

معاوضه ویلا با زمین در خود منطقه و یا شهرهایی همچون تهران، کرج، اصفهان، مشهد بیشتر اتفاق می‌افتد. گاهی برای شروع یک ساخت و ساز جدید در زمین، از این روش استفاده می‌کنند.

بهترین مناطق شمال برای تهاتر ملک در تهران

همانطور که گفتیم بیشترین درخواست تهاتر ملک از جانب صاحبان ملک در شمال، مربوط به معاوضه ملک با ملکی در شهر تهران است و از طرف دیگر به طورکلی خرید آگاهانه ملک در شمال کشور، آینده درخشانی از نظر سود و افزایش سرمایه خواهد داشت. روش‌های مختلفی نیز همچون خرید نقدی، اقساطی، مشارکت در ساخت، پیش فروش، خرید بصورت معاوضه و تهاتر ملک تهران با شمال وجود دارد. در استان مازندران شهرهای نوشهر، رامسر، چالوس، نمک آبرود، محمودآباد، سرخرود، نور و چمستان ویلاهای متنوعی در قیمت‌های متفاوت دارد که برخی از صاحبان آن‌ها تمایل به تهاتر ملک خود با ملکی دیگر در تهران دارند. در استان گیلان نیز رشت، محدوده منطقه آزاد انزلی، مناطق ساحلی نظیر شهر انزلی، بندر کیاشهر، زیباکنار و… و شهرهای ییلاقی همچون ماسال و لاهیجان نیز در زمینه فروش ویلا به روش‌های مختلف (از جمله تهاتر ملک) مناطق محبوبی محسوب می‌شوند.

بهترین شرکت جهت تهاتر ملک شمال با تهران

امروزه شر‌کت‌های تهاتری و هلدینگ‌های ساختمانی زیادی برای معاملات تهاتری فعالیت می‌کنند، برخی از این شرکت‌ها در زمینه  تهاتر مصالح ساختمانی فعالیت دارند، عموما تهاتر ملک در شهرهای شمالی با مصالح ساختمانی، به علت رونق ساخت و ساز در شمال بسیار رواج دارد. با توجه به افزایش تعداد این شرکت‌ها لازم است در انتخاب آن‌ها دقت کافی داشته باشید. اگر قصد انجام تهاتر ملک، با املاکی در شمال را دارید اما تجربه، دانش و اطلاعات لازم  در این زمینه را نداشته و نگران پیچیدگی‌های این نوع از معاملات هستید بهتر است این کار را به یک گروه و مجموعه مشاور املاک حرفه‌ای بسپارید تا احتمال کلاهبرداری و متضرر شدن شما از بین رفته و با خیالی آسوده به تهاتر ملک خود بپردازید. توجه داشته باشید که تهاتر ملک در شمال و یا هر نقطه دیگر از کشور، به ارزش گذاری هر دو ملک نیاز خواهد داشت و نکات و ریزه کاری‌های خاص و مهمی دارد.

سخن پایانی

تهاتر یک روش قدیمی برای تجارت و انجام معاملات تجاری است؛ که در حال حاضر مهم‌ترین معاملات تهاتر مربوط به معاملات بازار املاک می‌شوند. از آنجایی که در استان‌های گیلان و مازندران رونق ساخت و ساز بیشتری وجود دارد، معاملات تهاتری بیشتری نیز در این استان‌ها انجام می‌گیرد. بسیاری از فروشندگان ویلا موافقت می‌کنند که ملک خود را با ملک یا جنس دیگری معاوضه نمایند. در معاملات تهاتری شمال ایران، تهاتر ملک با املاک موجود در شهر تهران طرفداران زیادی دارد، از سوی دیگر خریداران تهرانی نیز تمایل زیادی به تهاتر ملک خود با ویلا و زمین در شمال از خود نشان داده‌اند. برای اینکه بتوانید با کمترین ریسک و در کوتاه‌ترین زمان ممکن معامله تهاتری مطمعنی داشته باشید، حتما به جمع آوری اطلاعات ضروری و استفاده از راهنمایی‌های افراد متخصص اقدام نمایید.