سرمایه گذاری یعنی خرید دارایی که میتواند خرید مسکن باشد به امید افزایش قیمت آن و رسیدن به سود مورد نظر می‌باشد، امروزه به خوبی می‌دانیم که فقط کسب درآمد کافی نیست و برای اینکه به ثروت مناسبی دست پیدا کنیم ، لازم است که در کنار کسب و کار خود سرمایه گذاری های مختلفی نیز داشته باشیم و درآمدهای غیر فعال ایجاد کنیم که یکی از راه‌های ایجاد آن، جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن است، از طرفی با توجه به شرایط اقتصادی بدی که در کشور وجود دارد و افت ارزش پول ایران، لازم است تا با پس انداز خود سرمایه‌گذاری‌ انجام بدهیم تا ارزش پس اندازی که داریم افت نکند و در کنار آن سود نیز به دست آوریم، سرمایه گذاری در مسکن ساده نیست و نیازبه دانش کافی در این زمینه و بررسی موقعیت‌های مختلف منطقه‌ای است، توجه کنید که در میان بازارهای مختلف اعم از طلا، سکه، بورس و بازارهای دیگر، سرمایه گذاری در مسکن اولویت اساسی است.

چرا سرمایه گذاری در مسکن را انتخاب کنیم؟

با توجه به وضعیت اقتصادی و تورم در کشور، کسب درآمد از شغل ثابت ممکن است به تنهایی پاسخگوی نیاز افراد و خانواده‌هایشان نباشد، در نتیجه باید به فکر کسب درآمد از طریق روش‌های دیگر از جمله سرمایه‌گذاری در مسکن و دریافت اجاره آن باشید که به دانش تخصصی نیاز ندارد، از دیدگاه اکثر افراد بازار مسکن  مکانی امن برای سرمایه‌گذاری است که این حس امنیت از دید سرمایه‌گذاران باعث شده تا استقبال بیشتری از آن نسبت به سایر بازارها صورت بگیرد.

تقاضای زیاد برای تهیه مسکن

با توجه به افزایش تورم در کشور و متقاضیان زیاد برای تهیه مسکن (اعم از اجاره یا خرید و فروش) می‌توان نتیجه گرفت که جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن گزینه مناسبی است، از طرفی جمعیت کشور در حال افزایش است و این جمعیت در حال افزایش قطعا  به مسکن نیاز خواهند داشت بنابراین ممکن است بازار مسکن گاهی با افت شدید و رکود مواجه شود که این رکود ممکن است تا چند سال ادامه خواهد داشت، اما در حال حاضر تقاضا برای مسکن در کشور زیاد است، همچنین هزینه مسکن در شهرهای بزرگ در سال جاری افزایش داشته و همین امر باعث افزایش اجاره بها شده است.

مسکن یک نیاز داخلی است

مسکن به صورت یک کالای وارداتی نیست یعنی مسکن را نمی‌توان از کشورهای خارجی وارد کرد، بنابراین هر شخص برای خرید مسکن باید در داخل کشور اقدام کند، بنابراین هزینه مسکن بر اساس ویژگی‌هایی که در داخل کشور وجود دارد تعیین خواهد شد.

امکان دریافت تسهیلات بانکی از طریق مسکن

با خرید مسکن قادر خواهید بود  برای دریافت تسهیلات بانکی اقدام کنید که در حال حاضر امکان دریافت تسهیلات از طریق وثیقه سند ملکی و تهیه اوراق تسهیلات مسکن از دو بانک ملی و مسکن امکان‌پذیر است، اوراق تسهیلات مسکن یکی از انواع اوراق بهاداری است که در بازار سرمایه معامله می‌شود.

اصول سرمایه گذاری در بازار مسکن

رعایت برخی اصول سرمایه گذاری در مسکن می‌تواند شرایط بهتری را برای کاربران رقم بزند که برخی ازآن عبارتند از :

تحلیل

قدم اول در سرمایه گذاری در مسکن تحلیل زمانی این قیمت است، اینکه قیمت مسکن در حال حاضر در چه وضعیتی قرار در این مرحله بایستی مشخص شود، تحلیل نقش مهمی در جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن دارد و تعیین‌کننده آن است، بنابراین اگر نتیجه این مرحله مثبت نبود، خرید مسکن و جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن در این بازار توجیهی نخواهد داشت مگر اینکه سرمایه‌گذاری به صورت دوره‌ای صورت بگیرد

مشخص نمودن هدف جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری در مسکن

تعیین هدف از جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری در مسکن مهم‌ترین نکته در ارتباط با سرمایه گذاری در مسکن است، به عنوان نمونه باید در نظر داشت که هدف از این تصمیم چیست؟ آیا یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت است یا  صرفا منبع درآمد در دوران بازنشستگی است؟  زیرا بسیاری از افراد جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری در مسکن را برای روزهای بازنشستگی خود انجام می‌دهند .

موقعیت سنجی 

تحقیق در مورد موقعیت مکانی مسکن یک اقدام ضروری است، در واقع کیفیت منطقه‌ای که در آن ملک یا زمین قرار دارد، در موفقیت یا عدم موفقیت سرمایه‌گذاری افراد و شرکت‌ها تاثیر مستقیم دارد.

مزایای سرمایه گذاری در مسکن

سرمایه گذاری در بازار مسکن چه مزایایی دارد؟

عدم امکان سرقت

یکی از مزایای سرمایه گذاری در مسکن این است که امکان سرقت ملک وجود نخواهد داشت، اما در مقابل این مورد در سرمایه‌گذاری در بازار  ارز، طلا و… به عنوان ریسک سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود.

عدم نیاز به دانش تخصصی

چالش نیاز به دانش‌های تحلیلی از جمله تکنیکال و فاندامنتال برای معامله‌گری در بازارهایی هم‌چون بورس وجود دارد. اما در مقابل  در زمینه مسکن، سرمایه‌گذاران کمتری با این چالش مواجه خواهند شد، زیرا برای خرید مسکن و جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری در مسکن نیاز به دانش تخصصی نیست و تنها باید یک‌سری موارد خاص را بررسی کرد.

امکان کسب بازدهی از طریق اجاره بها

سرمایه‌گذاری در سایر بازارهای مالی از جمله طلا و ارز دیجیتال که پرداخت سود دوره‌ای ندارند، تنها باعث کسب سود از طریق نوسان قیمت برای سرمایه‌گذار می‌شود، بنابراین با جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن علاوه بر کسب سود بیشتر امکان کسب درآمد از طریق دریافت اجاره برای سرمایه‌گذاران نیز وجود خواهد داشت.

معایب سرمایه گذاری در مسکن

سرمایه گذاری در بازار مسکن چه معایبی دارد؟

هزینه بر بودن سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در مسکن نیازمند سرمایه زیاد است که این یکی از معایب این نوع سرمایه‌گذاری است، هزینه زیاد باعث می‌شود تا هر فردی نتواند در مسکن سرمایه‌گذاری کند.

ناهمگن بودن بازار مسکن

و در آخر از ویژگی‌های بازار مسکن می‌توان به ناهمگن بودن این نوع سرمایه‌گذاری نیز اشاره کرد، بدین معنی که هر ملکی از نظر موقعیت مکانی منحصر بفرد است، به همین دلیل قیمت مسکن در دو منطقه با یکدیگر تفاوت دارد که این مسئله باعث می‌شود تا قیمت‌گذاری در مسکن با چالش‌های زیادی مواجه شود.

هزینه معاملات بالا

هزینه معامله مسکن اغلب بالا است که این هزینه‌ها شامل هزینه جستجو، کارمزد معاملات، عوارض قانونی، مالیات انتقال و… می‌شود.

مستهلک شدن ساختمان

در صورتی که یک ساختمان خریداری کنید، این ساختمان به مرور زمان دچار فرسایش می‌شود که این اتفاق باعث می‌شود  در صورتی که بازار مسکن راکد باشد، ارزش مسکن افت شدید پیدا کند، البته می‌توانید هرازگاهی نسبت به بازسازی دوباره آن اقدام کنید، البته با توجه به بالا رفتن هزینه مسکن برای شروع جذب سرمایه و  سرمایه‌گذاری در مسکن ممکن است همه سرمایه‌گذاران نتوانند از آن استفاده کنند

نکات مهم در سرمایه گذاری در مسکن

مهمترین نکاتی که برای سرمایه گذاری در بخش مسکن باید در نظر گرفت

قبل از شروع هر کار باید یکسری اصول را در نظر گرفت  که بتوان در چهارچوب آن حرکت کرد، جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن نیز در همین چارچوب قرار دارد و نیازمند رعایت بسیار دقیق آن می‌باشد که در زیر به برخی از این اصول در زمینه جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن خواهیم پرداخت.

دانش اولیه

در گام اول برای اینکه بتوان در بازار مسکن  سرمایه گذاری کرد باید دانش ابتدایی درباره نوع بازار را داشت، بنابراین سرمایه گذار باید به دنبال راهی برای کسب درآمد  بیشترو آشنایی با نحوه خرید و فروش مسکن باشد، از آنجایی که  جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن نیازمند سرمایه زیادی می‌باشد، سرمایه گذار در این حوزه باید دقت کافی در زمینه مرتبط با بازارمسکن داشته باشد.

هدف از سرمایه گذاری

تعیین هدف برای سرمایه گذاری نیز نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود، بنابراین سرمایه گذار باید بداند که برای رسیدن به چه هدفی پا این عرصه گذاشته و تا کجا پیش خواهد رفت، خریداران باید بدانند که سرمایه گذاری در مسکن، نیازمند صرف مدت زمان زیادی بوده و داشتن حوصله زیاد یکی از فاکتورهای مهم در این زمینه است.

زمان خرید ملک 

برای اینکه بتوان در جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن موفق عمل کرد باید از  زمان مناسب خرید آن مطلع بود، بنابراین بهترین زمان برای خرید مسکن زمانی است که بازار به سقف قیمتی نرسیده باشد که همه این‌ها نیازمند یک تحلیل مناسب از بازار مسکن با آن است.

موقعیت ملک

تحقیق در مورد موقعیت مسکن بسیار است، سرمایه گذاری برای خرید مسکن که جای پیشرفت دارد جزو سرمایه گذاری مطلوب به شمار می آید، به عنوان مثال خرید مسکن در مراکز شهر به دلیل امکان فروش بیشتر از موقعیت‌های مناسبی محاسبه می‌شود.

چه زمانی برای سرمایه گذاری در مسکن بهتر است؟

زمانی که بازار مسکن در آرامش باشد و قیمت ها هنوز به حد بالای خود نرسیده باشند، عموماً سرمایه گذاران در مسکن به این نتیجه رسیده‌ اند که بازار مسکن بازاری ۴ ساله است و هر ۴ سال یک جهش قیمت در بازار مسکن رخ می دهد، اینکه در حال حاضر در کدام دوره‌ایم و باید چه کاری انجام دهیم را تخصص در اختیار شما قرار می دهد، بنابراین می‌توانید از تجربه مشاوران ما در این خصوص استفاده کنید.
در دوره ابتدایی ۴ ساله ، مسکن هزینه رو به رشدی دارد اما شیب آن ملایم است، بنابراین افرادی که دانش کافی ندارند ممکن است به سمت خرید مسکن بروند، اما در اواسط این دوره قیمت بازارهای سرمایه گذاری دیگر از جمله طلا و سکه افزایش چشمگیری خواهند داشت و اختلاف زیادی را با قیمت مسکن نشان خواهند داد، بعد از دو سال قیمت ملک به تعادل میرسد و دوره دو ساله دوم آغاز می‌شود که در ابتدای این دوره، قیمت مسکن با افزایش و کاهش نسبتا کمی مواجه بوده و افراد با تجربه عموماً در این زمان‌ها اقدام به خرید مسکن می‌کنند، به تدریج بازار مسکن اختلاف خود را با بازار طلا و سکه کمتر می‌کند و پس از پایان این دوره جهشی متفاوت و بزرگ در چهارمین سال اتفاق می‌افتد و افرادی که این چهار سال را صبر کردند ، می‌توانند سود  بسیار بالایی را از طریق جذب سرمایه و سرمایه گذاری در مسکن بدست آورند.

سرمایه گذاران با تجربه چه مسکنی را خریداری می‌کنند؟

سرمایه گذاران از املاک مسکونی بیشتر استفاده می‌کنند یا املاک تجاری از کدام یک بیشتر نفع میبرند؟

اگرچه هر کدام از این خصوصیات می‌تواند برای سرمایه گذاران مختلف انتخاب‌های متفاوتی را ایجاد کند اما یک سرمایه گذار واقعی، ویژگی‌های فیزیکی املاک را به عنوان یک موضوع ثانویه مورد توجه قرار می‌دهد و بیشتر به مزیت‌های تجاری ملک توجه می‌کند و در واقع جریان درآمدی آن را خریداری می‌کند.
قاعده ای وجود دارد که همیشه بیان می‌کند برای خرید، نگهداری یا فروش مسکن بر مبنای فاکتورهای عاطفی و احساسی تصمیم گیری نکنید.،خصوصا، یک ساختمان را صرفا به دلیل اینکه دوستش دارید خریداری نکنید.

نکاتی در ارتباط با خرید مسکن در هر منطقه

  • سعی کنید از مناطق پررونق برای خرید و سرمایه گذاری مسکن استفاده کنید، گران و ارزان خریدن در بازار بدون در نظر گرفتن آینده می‌تواند سرمایه شما را در خطر بیندازد، مسکن‌های با هزینه زیاد، پول زیادی برای شما به دنبال داشته و مسکن‌های خیلی ارزان نیز تقاضای آنچنانی نخواهند داشت
  • در هنگام خرید به طبقه واحد نیز دقت کنید، معمولاً طبقات بالاتر(در صورت وجود آسانسور) تقاضای بیشتری داشته و قیمت آن‌ها نیز در آپارتمان‌های امروزی بیشتر است
  • قیمت مسکن در هر شهری با توجه به موقعیت مکانی خیابان‌ها با یکدیگر اختلاف دارد، به عنوان مثال اختلاف قیمت هر مترمربع مسکن در تهران از منطقه یک آن که گران‌ترین منطقه تهران محسوب می‌شود، می‌تواند حدود ۱۰۰ میلیون تومان باشد
  • مبلغی را برای زمان تنظیم سند نزد خود نگه دارید و به یاد داشته باشید که تا قبل از به نام خوردن سند ملک به نام شما، تمام پول را همان ابتدا با فروشنده تسویه نکنید و مبلغی در حدود ۱۰ درصد را به این زمان اختصاص دهید.

کلام آخر

به طور کلی پیشنهاد تمام سرمایه گذاران باتجربه این است که قبل از هرگونه سرمایه گذاری در مسکن، بهتر است از متخصصین این حوزه کمک بگیرید،در هر بازاری از جمله بازار سرمایه گذاری در مسکن، لازم است که تحلیل‌های مناسبی از وضعیت موجود بازار داشته باشید، وجود متخصصینی که راهنمایی های درستی به شما کنند بسیار مهم می باشد،به همین دلیل املاک ما مشاوران با تجربه‌ای را برای مشاوره در هر حوزه بازار مسکن به کار گرفته است تا به شما عزیزان مشاوره‌های تخصصی برای سرمایه گذاری در مسکن بدهند، استفاده از تحلیل‌های تخصصی و مشاوره دادن به افرادی که چندین سال در این بازار فعالیت کرده اند قطعا برای به دست اوردن سود بیشتر، مفید خواهد بود.